Novinky

Léčivé rostliny a fytoterapie

Léky z léčivých rostlin jsou známy pod mnoha názvy jako například rostlinné léky, rostlinné produkty, rostlinné léčivé produkty, fytomedikamenty, fytoterapeutické látky, či fytofarmaceutika.
Jak by to tedy mělo být správně?

Vysvětleme si jeden z nejrozšířenějších pojmů a tím je fytoterapie. Hovoříme- li o fytoterapii, máme na mysli použití léčivých rostlin v souladu s posledními poznatky vědy, respektive v souladu s medicínou založenou na důkazech.
Tento přístup (fytoterapie) je v určitém kontrastu k tradičnímu přírodnímu léčitelství, jež vychází při léčebných postupech z určitého holistického principu a většinou vychází z tradic a zkušeností daného společenství.
I když jsou tyto dva přístupy (tradiční/holistický a vědecký/založený na důkazech) úplně rozdílné, poměrně často používají stejnou terminologii.
Například tradiční léčitelství, používající léčivé rostliny je označováno jako fytoterapie a používané přípravky nazývá léčiva z léčivých rostlin. Je to tedy snad špatně, nebo zavádějící?
Není, dá se říci, že v současnosti existuje spojitost mezi oběma přístupy a mnozí lidoví léčitelé využívají vědecké důkazy pro podporu svých tradičních léčebných postupů. Rostliny se totiž používají v medicíně tisíce let ve všech světových kulturách.
Podle statistik Světové zdravotnické organizace 80 % asijské a africké populace používá léčiva na bázi léčivých rostlin jako první volbu při zdravotních obtížích.
Léčiva z léčivých rostlin mají dlouhou tradici i v Evropě, zde však převládá přístup fytoterapeutický.
Takže shrnuto: termín fytoterapie hovoří o více „vědeckém“ přístupu k použití léčivých rostlin, ale nekamenujme ty, kteří jej použijí i v souvislosti s „holistickým“ použitím léčivých rostlin.
Je dobré však o těchto drobných rozdílech vědět.
 

ARTYČOK - Doporučení ESCOP

ESCOP (European Scientific Cooperative On Phytotherapy) doporučuje vnitřní užití artyčoku při zažívacích problémech. Kromě toho doporučuje také listy artyčoku pro onemocnění jater a žlučovodu i pro redukční dietu při zvýšeném obsahu tuku v krvi

Hlavním důvodem tohoto doporučení je, že účinné látky z listů artyčoku chrání buňky, zejména jaterní, před poškozením volnými radikály. Kromě toho omezují tělesnou produkci cholesterolu a podporují tok žluči.

Co možná nevíte o nachlazení

Muškát- Pelargonium sidoides je rostlina rostoucí pouze v jižní Africe? Je také známá pod názvem Umckaloabo, který v zulu jazyce znamená silný kašel. 

Víte, že ...
Muškát- Pelargonium sidoides je rostlina rostoucí pouze v jižní Africe? Je také známá pod názvem Umckaloabo, který v zulu jazyce znamená silný kašel. 
Echinaceu - Třapatku – používají indiánské kmeny po staletí k hojení ran? Používaný kořen je válcovitý, spirálovitě stočený a má pronikavě štiplavou chuť. 
Co také pomáhá při nachlazení? Vyhýbejte se pobytu v zakouřených místnostech. Pijte hodně tekutin, které pomáhají ředit hleny a usnadňují vykašlávání. Nekuřte a omezte tělesný pohyb. Zvyšte příjem vitamínů, především vitamínu C.
Doporučené kombinace: Nachlazení: Echinacea a Zelený čaj- Chřipka: Echinacea a Ženšen- Virózy dýchacích cest: Muškát a Ženšen - Chronická bronchitida: Echinacea a Muškát

 

Hubnutí nemusí znamenat hladovění

Příčinou obezity a nadváhy je nadměrné uložení tuku v organismu. Správný podíl tuku v organismu je u žen 25 – 30% a u mužů 20 – 25%.

Příčinou obezity a nadváhy je nadměrné uložení tuku v organismu. Správný podíl tuku v organismu je u žen 25 – 30% a u mužů 20 – 25%. K tomu, abychom zhubli, musíme také dodržovat pitný režim, správné stravovací zásady a pravidelně se věnovat aktivnímu pohybu.   

Pokud chcete omezit přísun potravin a během dne méně jíst, pak je pro vás ideální Opuncie nebo Mořská řasa, které navozují pocit sytosti a tím pomáhají snižovat příjem kalorií.  Při hubnutí je velmi důležité zrychlit metabolismus a spalování tuků. K tomu ideálně poslouží  Ananas nebo Zelený čaj, které nastartují odbourávání  tuků a napomáhají redukci hmotnosti. Ananas navíc velmi příznivě působí proti celulitidě.   

Abychom během diety dostali všechny odbourané látky z těla, je nutné je z těla vyplavit. K tomu nám pomůže Javánský nebo Zelený čaj. Javánský čaj rovněž ovlivňuje čistící schopnost jater a činnost žlučových cest.

 

DEN HYPERTENZE Téma "Zdravý životní styl = správný krevní tlak"

Vyzkoušejte přírodní řešení snížení krevního tlaku naším doplňkem stravy Arkokapsle HLOH
Snižuje vysoký krevní tlak a má též uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí.

Zdravý životní styl = správný krevní tlak 

Vyzkoušejte přírodní řešení snížení krevního tlaku naším doplňkem stravy Arkokapsle HLOH
Snižuje vysoký krevní tlak a má též uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí.

Hloh je buď keř nebo strom dorůstající výšky 5 a více metrů. Větve jsou trnité. Bílé květy, které tvoří bohatá květenství formou chocholíků, značně zapáchají. Plodem jsou červené malvice.

Již američtí indiáni považovali rostlinu za mocně působící srdeční lék. Je vhodným léčivem hlavně pro starší osoby. Hlavními účinnými látkami hlohu jsou flavonoidy (flavonový glykosid hyperosid a vitexin),ologomerické prokyanidy, triterpenové kyseliny- tzv hlohové, aminopuriny, saponiny, antokyany (červená barviva). Tyto substance ovivňují srdečně cévní systém.Rozšiřují věnčité tepny a tím průtok krve v srdci, zlepšují metabolismus srdečního svalu a jeho výkon. Upravuje nepravidelný srdeční tep (arytmii). 

Dále hloh snižuje krevní tlak rozšiřováním periferních cév, zlepšuje prokrvení ledvin a je mírně močopudný. Proto je vhodný k léčbě mírné hypertenze. Má antioxidační schopnost. Může zabraňovat poškození cév spojeného s tvorbou tukových plátů (arterosklerózy). 

Doporučuje se také při léčbě závratí, titnitu, podrážděnosti a ostatních symptomů doprovázhících rozvoj sklerotických změn v cévách. Červené barvivo působí sedativně, má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí. Hloh upravuje úzkost spojenou s palpitacemi (bušení srdce).

 

ARKOKAPSLE® Ostropestřec mariánský VÍTĚZ TEST DNES

ARKOKAPSLE® Ostropestřec mariánský VÍTĚZ TEST DNES 24.2.2012 NULOVÁ koncentrace mykotoxinů NEOBSAHUJE pesticidy.

ARKOKAPSLE® Ostropestřec mariánský VÍTĚZ TEST DNES 24.2.2012 NULOVÁ koncentrace mykotoxinů NEOBSAHUJE pesticidy. Mladá Fronta Dnes zveřejnila 24.2.2012 výsledky testu zaměřeného na doplňky stravy rostlinného původu, které obsahují sylimarin z Ostropestřce mariánského, a který má hepatoprotektivní účinky. Záměrem testu bylo prověření přítomnosti zdraví škodlivých mykotoxinů a pesticidů. Test byl zpracován Ústavem chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko- technologické v Praze. Prověřeno bylo 20 dostupných přípravků na českém trhu. POUZE ARKOKAPSLE® Ostropestřec mariánský prokázal naprostou čistotu ve svém složení.

 

Partneři

  

Novinky

Léčivé rostliny a fytoterapie

Léky z léčivých rostlin jsou známy pod mnoha názvy jako například rostlinné léky, rostlinné produkty, rostlinné léčivé produkty, fytomedikamenty, fytoterapeutické látky, či fytofarmaceutika.
Jak by to tedy mělo být správně?

Kontakt

Sídlo:                                   Kancelář: 

Expharma s.r.o.                    Expharma s.r.o.

Dlouhá 36                             Šumavská 5
110 00 Praha 1                     602 00 Brno

Kancelář:  + 420 725 873 373, 

Hlášení nežádoucích účinků: 602 613 465

www.expharma.eu
info@expharma.eu

Více kontaktů