Stovky léků pochází z léčivých rostlin

Morfin a kodein, léčiva používaná pro svůj silný analgetický účinek se vyrábějí extrakcí z opia, což je zaschlá šťáva z nezralých makovic. Aspirin, chinin a bezpočet dalších. To jsou jen některé léky, které se vyrábí z léčivých rostin.

A mohli bychom jmenovat další. Jedovatý rulík zlomocný (Atropa bella-donna L.) obsahující alkaloid atropin, který se používá při nápadně pomalé činnosti srdce nebo ke tlumení kolikových bolestí. Hloh, keř nebo strom dorůstající výšky 5 a více metrů. Američtí indiáni považovali tuto rostlinu za mocně působící lék na srdce. 


Aspirin je modifikací látky, nacházející se v kůře vrby bílé (Salix alba L.), keři nebo nízkém stromu, který vídáváme na březích řek a potoků a jehož pružné větve jsou základem pro výrobu Velikonočních pomlázek.

Chinin, univerzální antimalarikum pochází z kůry chinovníku (různé druhy rodu Cinchona).

Vinblastin a vinkristin, protirakovinné léky jsou odvozeny z účinných látek madagaskarského brčálu (Catharantus roseus G.Don = Vinca rosea, L.).  Brčál madagaskarský je rozšířen v tropických oblastech, ale je oblíben i v západní Evropě a USA jako okrasná rostlina. Nadzemní části obsahují účinné alkaloidy a dva výše zmíněné našly i léčebné použití.

Paklitaxel - další protirakovinný lék má svůj původ v tisu (různé druhy rodu Taxacae).

Náprstník červený (Digitalis purpurea L.) obsahuje srdeční glykozidy základní kardiotonický lék (posilňující srdeční činnost). Na našem trhu byl mimo jiné lék známý jako digitoxin.

Hloh, keř nebo strom dorůstající výšky 5 a více metrů. Větve jsou trnité a bílé květy, které tvoří bohatá květenství formou chocholíků, značně zapáchají. Plodem jsou červené malvice. Američtí indiáni považovali tuto rostlinu za mocně působící lék na srdce.  

A mohli bychom jmenovat další, jako například jedovatý rulík zlomocný (Atropa bella-donna L.) obsahující alkaloid atropin, který se používá při nápadně pomalé činnosti srdce nebo ke tlumení kolikových bolestí.

Partneři

  

Novinky

Léčivé rostliny a fytoterapie

Léky z léčivých rostlin jsou známy pod mnoha názvy jako například rostlinné léky, rostlinné produkty, rostlinné léčivé produkty, fytomedikamenty, fytoterapeutické látky, či fytofarmaceutika.
Jak by to tedy mělo být správně?

Kontakt

Sídlo:                                   Kancelář: 

Expharma s.r.o.                    Expharma s.r.o.

Dlouhá 36                             Šumavská 5
110 00 Praha 1                     602 00 Brno

Kancelář:  + 420 725 873 373, 

Hlášení nežádoucích účinků: 602 613 465

www.expharma.eu
info@expharma.eu

Více kontaktů